E-knihy

Přečtěte si nejnovější vědecké poznatky v adekvátním technickém provedení! Našich více než 70 000 e-knih si můžete obstarat z pohodlí domova v kteroukoli denní či noční hodinu, netrhají se, takřka nic neváží a magickým Ctrl+F můžete přejít rovnou k tomu, co vás zajímá. Na své si přijdou zejména studenti technických a přírodovědných oborů, ostatním však máme také co nabídnout. Aby pro vás bylo vyhledávání a používání našich e-knih co nejsnazší, připravili jsme vám pár návodů a tipů. Pokud si ani přesto nebudete vědět rady, dejte nám vědět a my vám rádi pomůžeme.

Jak vyhledat plné texty

Podrobnější návod, jak najít e-knihy a jakým způsobem s nimi pracovat najdete v dalších záložkách.

Jak najít e-knihy

Na stránkách NTK se můžete k elektronickým knihám dostat třemi různými způsoby. Ve všech případech je nutná registrace v knihovně a znalost přihlašovacích údajů.

Vyhledávací systém knihovny

 • Po otevření domovské stránky knihovny se vpravo nahoře přihlásíte ke svému účtu. Poté zadáte do hlavního vyhledávacího okna klíčové slovo, název knihy, obor nebo jméno autora, které chcete vyhledat a stisknete enter.
   

   
 • Výsledky je třeba zúžit pomocí omezení v levém panelu. Vyberte možnosti "Plný text online" a "Kniha/eBook". Zaškrtnutím oboru "Architektura" už jen zacílíte na požadovanou oblast našeho zájmu. Všechny takto zobrazené výsledky jsou tedy elektronické knihy z oblasti architektury, které je možné číst online.


   

AZ list

 • AZ list představuje abecední seznam všech zdrojů elektronických knih. Najdete jej na domovské stránce NTK, těsně pod hlavním vyhledávacím oknem.
   

   
 • V AZ listu můžete procházet jednotlivé zdroje elektronických knih vybráním konkrétního dokumentu z nabídky poskytovatele nebo zadáním klíčového slova do vyhledávacího řádku.


   

E-zdroje

 • E-zdroje představují abecední seznam všech databází, které má NTK k dispozici. Některé z těchto databází nabízejí přístup k plnotextovým elektronickým knihám. Pro přístup do e-zdrojů se můžete opět vrátit na naši domovskou stránku, kde se těsně pod hlavním vyhledávacím oknem nachází odkaz.
   

 • Seznam všech e-zdrojů omezíte tak, aby výsledky odkazovaly pouze k databázím, v nichž je možné nalézt elektronické knihy. V kategorii "Typ zdroje" proto zaškrtnete možnost "Plnotextová databáze" a v kategorii "Typ obsahu" možnost "E-knihy". Tímto způsobem opět snížíte počet prohledávaných databází. Prostřednictvím modrého tlačítka „via NTK“ se dostanete do jednotlivých databází. Knihy můžete vyhledávat přímo v nich.
   

Jak stáhnout a číst e-knihy

E-knihy jsou určeny pro čtení online nebo offline na počítačích nebo speciálních čtecích zařízeních. NTK nabízí možnost výpůjčky několika typů elektronických čteček. Můžete si vybrat mezi multimediálním tabletem Kindle Fire, dotykovou čtečkou Pocket Book Touch a iPadem Mini. V každém je již nahráno několik e-knih.

E-knihy jsou dostupné v několika formátech a možnost zobrazovat knihu v daném formátu závisí na parametrech vašeho čtecího zařízení. Ve většině předplácených i volně dostupných zdrojů je k dispozici formát PDF, který lze číst na všech čtečkách. Pokud však potřebujete jiný formát, lze jej převést pomocí online nástrojů nebo speciálních programů.

Jak stáhnout e-knihu ?

Pokud chcete mít knihu k dispozici i v offline režimu, je potřeba ji do čtecího zařízení stáhnout. V případě, že je dle podmínek dané databáze možné knihu stáhnout, hledejte na stránkách příslušné databáze u záznamu požadované e-knihy tlačítko DOWNLOAD, ikonu PDF, popřípadě tlačítko FREE/OPEN ACCESS.

Vzhledem k tomu, že každá databáze má jiné rozhraní, je třeba počítat s tím, že postup pro stažení se u jednotlivých elektronických zdrojů bude lišit. Některé databáze vyžadují instalaci speciálního softwaru pro stahování jejich knih (např. ProQuest Ebook Central). Pro ilustraci si prohlédněte printscreen postupu stažení e-knihy z databáze OAPEN:

Jak převést formát ?

Existuje několik možností, jak provést konverzi formátu elektronických knih. Lze je převést přímo online ve webovém prohlížeči, či pomocí speciálních programů. Na internetu je dostupná řada freeware konvertorů, jejichž instalace zabere jen pár minut. Níže naleznete příklady některých z nich.

Online konverze

CloudConvert

Online freeware konvertor, který podporuje cca 30 druhů formátů pro elektronické čtečky.

Online-convert

Umožňuje konverzi do devíti různých druhů formátů elektronických knih. Maximální povolená velikost souboru ke konverzi bez registrace je 100 MB.

Speciální programy

Calibre eBook

Software pro konverzi e-knih ke stažení zdarma. Je určen pro OS Linux, Mac a Windows. Formáty lze převádět přímo do podoby pro konkrétní čtecí zařízení. Program nevyžaduje instalaci.

Hamster Free eBook converter

Další oblíbený freeware konvertor pro všechny textové formáty a mobilní zařízení. Je určen pro OS Windows a vyžaduje instalaci.


 

Editor: Věra Krásová Poslední změna: 12.9. 2017 18:09