Půjčování, prodlužování a vracení knih

Pravidla a možnosti poskytování výpůjčních služeb se mohou lišit podle zákaznické skupiny (učitelé VŠ, studenti, apod.) a statusu pobytu v ČR. Pokud vám nejsou jasná vaše oprávnění, napište nám na info@techlib.cz nebo zavolejte na tel. číslo 232 002 535. Pro zjištění svých oprávnění také můžete použít on-line Skupinátor.

Chcete se seznámit (nejen) s výpůjčními službami či poradit, požádejte o pomoc knihovníky u pultu nebo se objednejte na krátké rande s NTK.

Půjčování

Pro možnost půjčování publikací musíte být registrovaným čtenářem NTK a mít trvalý nebo přechodný pobyt v České republice. Zjistěte, jaké dokumenty si můžete půjčovat absenčně, použijte Skupinátor.

Přehled o svých výpůjčkách či jejich prodloužení provedete po přihlášení do svého účtu.

Jak si vypůjčit nebo rezervovat knihu

V katalogu si vyhledejte přesné umístění knihy. Knihu si pak vyzvednete na příslušném regále ve volném výběru. Knihy umístěné ve skladu je třeba prostřednictvím katalogu rezervovat (viz níže).

Knihy z regálů s červeným puntíkem na hřbetu nebo na obálce (či se signaturou končící písmenem "z") jsou určeny jen k prezenčnímu studiu v knihovně.

Poté, co máte knihu k dispozici, je nutné si ji vypůjčit prostřednictvím selfchecků (výpůjčních automatů) umístěných v 1. - 3. nadzemním podlaží knihovny. Jejich použití je snadné a intuitivní.
S obsluhou vám poradí knihovníci u pultů.

Většina zákazníků může mít půjčeno 15 knih na 28 dní s možností dvojího prodloužení. Někteří zákazníci mají delší výpůjční lhůtu a navýšený limit vypůjčených položek. Pro zjištění vašich možností použijte Skupinátor.

Pro rezervování vypůjčené knihy nebo objednání publikace ze skladu je třeba se přihlásit do katalogu, a tam si požadovanou jednotku vyhledat a poté zarezervovat. Při objednávce ze skladu bude kniha připravena do hodiny k vyzvednutí u centrálního pultu služeb ve 2. nadzemním podlaží. Publikaci je třeba vyzvednout do sedmi dní - po uplynutí této lhůty bude rezervace zrušena.

Pokud nemůžete najít knihu na místě uvedeném v katalogu, požádejte o pomoc pracovníky u informačního pultu. Pokud se kniha přesto nenajde, můžete využít meziknihovní výpůjční služby a publikaci si objednat z jiné knihovny.

Materiály k vypůjčení

Knihy

Kde se knihy nachází vyhledejte v katalogu.

Pokud je kniha ve volném výběru, v katalogu se zobrazí její umístění (např. regál 6C/284, to znamená 6. nadzemní podlaží, sekce C a 284 je číslo regálu). Knihu si sami vyzvednete na regále a následně i vypůjčíte na selfchecku (výpůjčním automatu).

V případě, že je kniha umístěna ve skladu nebo je právě vypůjčena jiným čtenářem, je třeba si ji prostřednictvím katalogu rezervovat.

Časopisy

Poslední dva ročníky časopisů najdete ve Studovně časopisů ve 3. podlaží. Časopisy, které se zde nachází, jsou určeny k prezenčnímu studiu. Starší ročníky časopisů vážeme a umisťujeme do volného výběru. Pro jejich půčování pak platí stejná pravidla jako pro knihy. Pro zjištění umístění časopisu použijte katalog.

Čtečky e-knih

Můžete si vybrat mezi multimediálním tabletem Kindle Fire, dotykovou čtečkou Pocket Book Touch a iPadem Mini. Ve všech je již připraveno několik knih (seznam knih v pdf). Čtečku je třeba rezervovat prostřednictvím katalogu a po obdržení e-mailu s potvrzením rezervace si ji do 7 dní vyzvednout u centrálního pultu služeb. Po uplynutí výpůjční lhůty se čtečky vrací tamtéž, a to do 19.00 ve všední dny a do 16.00 v sobotu.

Čtečku vracejte nabitou alespoň na 60%. Vybitá čtečka nebude přijata k vrácení. Poplatek za zpozdné je 20 Kč / otevírací den NTK. 

Výpůjční lhůta čtečky se může lišit podle zákaznické kategorie

S použitím čtečky Vám poradí knihovníci u centrálního pultu služeb, můžete si také stáhnout návod ke Kindle Fire i k Pocket Book Touch.

Doplňkový sortiment

U centrálního pultu si můžete vyžádat vypůjčení doplňkového sortimentu, který zahrnuje karty na kanastu, deskovou hru Dáma & Mlýn, cestovní šachy, létající talíř, deštníky, 8 GB flashdisky, univerzální cestovní nabíječku, sluchátka, optické myši a fixy do týmových studoven.

Základní výpůjční lhůta těchto položek je 14 dní s možností dvojího prodloužení, poplatek za zpozdné je 20 Kč / otevírací den NTK. 

 

Prodloužení výpůjčky

Vypůjčené knihy je možné prodloužit 4x, a to v případě, že na ně nemá jiný čtenář rezervaci.

Pokud knihu potřebujete ke studiu déle, po vyčerpání počtu prodloužení je třeba ji v knihovně vrátit (asistovaně u pultu) a pak si ji vypůjčit znovu.

Jak prodloužit výpůjčky

  • prostřednictvím svého čtenářského konta
  • na selfchecku (výpůjční automat) v knihovně
  • e-mailem (info@techlib.cz)
  • telefonicky (232 002 535) 
  • osobně u pultu v knihovně

Kdy prodlužovat

Vždy před koncem výpůjční lhůty. Prodloužená výpůjční lhůta začíná dnem, kdy došlo k prodloužení.

Vracení

Jste plně odpovědni za vypůjčené publikace, dokud je nevrátíte do knihovny. Zacházejte s nimi proto prosím šetrně. Nezapomeňte také své výpůjčky prodloužit nebo vrátit, pokud na delší dobu odjíždíte.

Kde vracet knihy

V době, kdy je knihovna otevřená, vracejte knihy do automatických zařízení umístěných v přízemí budovy (jedno z nich najdete v parteru poblíž Galerie, druhou za turnikety u pokladny). Je zde možné vytisknout si stvrzenku o vrácení knih. Pokud je knihovna zavřená, knihy můžete vracet do biblioboxu umístěného před vchodem NTK3 - publikace vám bude z konta odečtena následující pracovní den ráno.

Pozdní vrácení knih

Pokuta za pozdě vrácenou publikaci je 2 Kč za každý otevírací den knihovny; u doplňkového sortimentu se poplatky liší (viz Ceník). V otevíracích hodinách knihovny je pokuta automaticky uhrazena z knihovního finančního konta zákazníka. Není-li na kontě dostatečný zůstatek, je třeba jej navýšit vložením hotovosti na pokladně NTK v 1. nadzemním podlaží nebo bezhotovostně on-line platbou pomocí platební karty. Dokud není dluh vyrovnán a knihy, na které se váže, vráceny, nemůžete si půjčovat další položky.

Ztráta nebo poškození publikace

Škodu nahlaste u centrálního pultu ve 2. nadzemním podlaží. Poplatky za náhradu se liší podle druhu způsobené škody a typu položky. Se zaměstnanci knihovny se domluvíte, jak nejlépe položku uhradit. Další výklad najdete v Knihovním řádu.

Vracení knih do biblioboxu

7 dní v týdnu, 24 hodin denně

Kontakt

 info@techlib.cz

‌ 232 002 535

Důležité odkazy

Dobít finanční konto platební kartouDobít finanční konto platební kartou

Editor: Martina Tvrdá Poslední změna: 12.10. 2016 16:10